دندانپزشکی به زبان ساده اما صحیح

درمانهای عمومی وتخصصی دندانپزشکی

دندان شما نیاز به "روت کانال تراپی "دارد!

وقتی از دندانپزشک خود می شنوید که "دندانتان به عصب رسیده " و باید عصب کشی شود چه چیز در ذهنتان مجسم می شود؟ ایا می دانید چه عواملی باعث بیماری و درد دندانتان شده است ؟ ایا میدانید درمانتان چه پروسه هایی را شامل می شود ؟ و یا اینکه اصلا واژه "عصب کشی "صحیح می باشد ؟ درمان کانال ریشه (اندودنتیکس) چیست؟ علم اندودنتیکس تخصصی در دندانپزشکی میباشد که وظیفه ان پیگیری٬تشخیص ودرمان بیماری های "پالپ" دندان است.

پالپ دندان چیست؟ پالپ که بعضی ها انرا "عصب" می نامند بافت نرم داخل دندان است که حاوی اعصاب٬عروق خونی٬عروق لنفاوی ودسته ای از سلول ها که مسئول تکامل ساختمان دندان می باشند که این بافت درقسمت تاجی در اطاقکی در مرکز ان ودر ریشه در کانال هایی که درداخل انها وجود دارد قرار گرفته است.

چه عاملی باعث بیماری یا مرگ پالپ می شود ؟ وقتی باکتری های مولد پوسیدگی بر اثر پیشرفت در دندان به فضای پالپ برسند در داخل پالپ التهاب ایجاد کرده که در نهایت با پیشرفت بیماری باعث مرگ پالپ خواهند شد.

چگونه درد ایجاد می گردد ؟ محصولات فعالیت باکتری ها و سموم مترشحه انها به همراه اجزای مرده پالپ به صورت محرک هایی قوی باعث تحریک رشته های عصبی داخل پالپ عمل می کنند که باعث حس درد در دندان می شود که این نیز تا وقتی که رشته های عصبی هم بمیرند ادامه خواهد یافت که در این مرحله پروسه ایجاد عفونت اغاز می شود .

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۸۴ساعت 22:52  توسط دکتر ارش خالق جو  |